Obědy ve školní jídelně podražily od září zhruba o 10 %. Školní potřeby, kroužky a sportovní vybavení zdražily rovněž, a to i o desítky procent. Průzkumy ukazují, že téměř tři čtvrtiny rodičů musí omezit výdaje spojené se školou dětí. A část rodin již nedokáže řešit zvýšené výdaje jinak než čerpáním půjčky.

Volnočasové aktivity a kroužky, do jejichž cen se promítají drahé energie, plánuje dopřát dětem méně než polovina rodičů. Každý desátý rodič je nucen omezit stravování dětí ve škole.

Za školní pomůcky letos rodiny zaplatí  3 až 4 tisíce korun. Zhruba 30 % rodičů chce na tyto účely využít peníze, které si půjčí od některé z bank či nebankovních společností.

Září je obdobím, kdy je třeba uhradit dopředu velkou část výdajů na celé pololetí. Jde například o kroužky, mimoškolní jazykovou výuku, družinu nebo sportovní kurzy. Jednorázové výdaje se pohybují minimálně na úrovni 4 000 Kč za školáka.

Před začátkem minulého školního roku plánovalo dopřát svým dětem nějakou volnočasovou aktivitu více než 70 % rodičů, nyní je to méně než polovina. Budoucnost pro provozovatele volnočasových aktivit je nyní tak velmi nejistá. Zdražení energií budou muset promítnout do svých cen téměř všichni organizátoři. Aby rodiče udrželi děti u sportovních aktivit, musí si zajistit peníze na dodatečné výdaje, a to často ve formě půjčky.

Pouze 10 % rodičů kvůli zvýšeným výdajům na školu vystačí se svou finanční rezervou. Statistiky přitom ukazují, že vybavení a potřeby do školy zdražilo o 15 %, v případě dětského oblečení a obuvi až o 25 %.

Podle zástupců úvěrových společností nejsou rychlé půjčky na počátku školního roku žádná výjimka. Letos však zájemců o úvěrové produkty přibývá a lidé se rovněž více zajímají, na co si mohou půjčit.

„S pomocí půjčky lze uhradit jazykový kurz, koupit učebnice nebo sportovní potřeby. Dítěti lze pořídit kvalitní brašnu, nové brýle či kontaktní čočky. Půjčka by měla směřovat na věci, které dítě nezbytně potřebuje pro vzdělávání nebo pohybové aktivity. Na co přesně chce zájemce o půjčku peníze využít, ale nezkoumáme,“ uvádí Milan Trejbal ze společnosti Fair Credit, která se řadí mezi největší poskytovatele nebankovních úvěrů.

Mezi využívané rychlé půjčky patří Tetička, která umožňuje čerpat rychlý úvěr od 1 000 do 20 000 Kč. Splatnost půjčky je 5 až 30 dní a peníze dostane zájemce na účet do několika minut po schválení žádosti.

Všichni zájemci o půjčku Tetička mohou aktuálně využít slevu 50 % na poplatky. Stačí zadat promo kód TETICKA50 do kalkulačky půjčky.