Půjčky pro novomanžele mají příznivé podmínky a umožňují tak nově sezdaným zařídit třeba levnější bydlení nebo koupi auta, než kdyby žádali o klasický spotřebitelský úvěr. Na českém trhu je nabízí bankovní domy i nebankovní společnosti a úrok je obvykle stanoven na 2,99 % p.a. Poskytovatelé využití peněz nikterak neomezují, a je tedy možné zaplatit z jedné části vybavení domácnosti, z druhé koupi auta, a ze zbytku třeba opožděnou svatební cestu.

Státní půjčka pro novomanžele

Státní půjčka pro novomanžele má mladým párům i rodinám pomoci k získání bydlení. Existuje několik podmínek, které musí žadatelé splňovat, ty však vychází z podstaty poskytované pomoci. Státní půjčka pro mladé byla dříve pouhých 600 tisíc Kč, dnes však dosahuje až 2 milionů korun. Výhodou je příznivý úrok od 1 %, jeho výše se však může pro každého žadatele lišit v závislosti na referenční sazbě EU. Aktuálně se tak úrok pohybuje u 1,12 % p.a., což je oproti hypotékám krásné. Částky se dle účelu použití liší:

  • na rekonstrukci bytu nebo domu: max. 300 000 Kč
  • chcete-li koupit byt, půjčí vám stát: až 1,2 milionu Kč
  • při stavbě nebo kupování domu to je: až 2 miliony Kč

Nezapomínejte však, že stát zainvestuje maximálně 80% hodnotu nemovitosti, podobně jako v bance. V případě, že byste přišli k penězům, kdykoliv lze úvěr předčasně splatit, ať už pošlete jednorázovou nebo jen mimořádnou úhradu. Pro mnohé zůstává limitující částka 2 milionů korun, neboť v žádaných lokalitách České republiky není dostačující. Například v Brně a Praze jsou ceny nemovitostí i více jak trojnásobné oproti menším městům. Státní půjčka na bydlení však může být pro mladé lidi zajímavá, pokud zvažují bydlení mimo hlavní aglomerace.

Abyste jako novomanželé půjčku od státu dostali, je potřeba věk maximálně 36 let a splnit alespoň jednu z dalších podmínek:

  • jste bezdětní novomanželé (a dítě nemáte ani z předchozí doby)
  • trvale pečujete o dítě mladší 6 let
  • pečujete o dítě do 6 let jako samoživitel/ka
  • nacházíte se v registrovaném partnerství

Kdo by měl staršího partnera, stále může úvěr získat, pakliže je alespoň jednomu do 36 let. Splatnost této „státní pomoci“ je až 20 let, což znamená zatížení měsíčního rozpočtu asi 9 000 Kč při čerpání maximální částky. Současně existuje i několik výluk, kdy žadatel nesmí:

  • vlastnit jinou nemovitost určenou k bydlení
  • ani na žádné takové spoluvlastnit podíl

Na jaké bydlení lze státní půjčku využít

V roli poskytovatele klade stát ještě další podmínky, a to na velikost pořizované, stavěné, nebo modernizované nemovitosti. Aby vám peníze s výhodným úrokem poskytl, nesmí přesahovat plocha kupovaného nebo opravovaného bytu více jak 75 metrů čtverečních, zatímco u domu to je 140 m2 podlahové plochy (pozor, že obytná plocha bývá menší než podlahová!). U většiny nemovitostí, zejména v této cenové kategorii, jsou uvedené podmínky splněny automaticky.

Jak dlouho trvá poskytnutí peněz státem

Zatímco u bankovních domů a nebankovních společností bývá vyřízení během několika minut a stejně rychlé je i převedení peněz na bankovní účet, u státu to platí naopak. K posouzení vaší žádosti mají pracovníci 30 dní v případě, že chcete zmodernizovat bydlení, a dvojnásobek (tedy 60 dní), pokud jste se rozhodli koupit byt nebo dům. Vše si tak pečlivě naplánujte dopředu, protože s velkou rychlostí se spíše nesetkáte. Vzhledem k malé výši úroků má však smysl počkat.

Za státní úvěr i hypotéku musíte ručit

Stejně jako jiní poskytovatelé, i stát chce ochránit své finanční prostředky v případě, že se klient dostane do finančních potíží a nezvládne splácet. U účelových úvěrů s limitem 300 000 Kč na modernizaci bydlení proto požaduje ručitele do věku 55 let, jehož čistý měsíční příjem dosahuje nejméně 15 000 Kč. U státních hypoték na byt a dům je nutné ručit pořizovanou nemovitostí i v případě, že teprve začínáte stavět. Že má zástavní právo stát, bude zapsáno do katastru nemovitostí.

Rychlá půjčka nejen pro novomanžele

Rychlá půjčka je tu pro případy, kdy se zpozdí výplata nebo službu vypoví důležitý spotřebič jako lednička. Jelikož bývají limity novomanželských úvěrů pevně stanoveny, nemusí být zrovna žádoucí, aby se nově sezdaní zatížili třeba dluhem 150 000 Kč. S malými výdaji někdy pomůže mikropůjčka Tetička se splatností do 30 dní, abyste do budoucna nebyli zbytečně zatíženi závazkem. K žádosti stačí vyplnit on-line formulář a odeslat jej ke schválení, které probíhá do 5 minut.

V případě, že jste vše uvedli správně a nemáte finanční problémy, mohou být peníze vyplaceny během 10 minut na váš bankovní účet. A to klidně o víkendu nebo v noci, kdy drtivá většina jiných poskytovatelů nepracuje. Taková půjčka není určena pouze novomanželům, neboť nevyžaduje splnění žádných speciálních podmínek. Stačí být plnoletý, mít prokazatelný příjem a nejlépe čistý registr dlužníků, i když starší nebo malé prohřešky se dají přehlédnout.

Státní půjčka obnáší spoustu papírování

S bezkonkurenčním úrokem se opravdu nemohou rovnat ani ty nejlevnější poskytovatelé na trhu, stát totiž půjčuje s cílem pomoci mladým rodinám, nikoliv na úvěrech vydělat. To je však asi jedinou výhodou, proti níž stojí velká spousta negativ. V první řadě jde o velmi limitující částky, které zkrátka nejsou k bydlení ve žádaných lokalitách s dostatkem práce, a vystačí tak maximálně na byt v malém městě nebo na vesnici.

Mezi nevýhody patří i spousta papírování, kterého je více jak u banky, kde vám s ním navíc maximálně pomohou. Někoho to může demotivovat, i když v závěru není těžké všechny dokumenty obstarat – nehledě na to, že většinu z nich už máte doma a stačí je jen úředně ověřit. Angažuje se však i finanční úřad, správa sociálního zabezpečení nebo zdravotní pojišťovna, od nichž je nutní získat potvrzení o bezdlužnosti.

Co dělat, když půjčka pro mladé nestačí

Limitující částka státních úvěrů mnoha lidem svazuje ruce, a nasnadě je proto jeho kombinace se spotřebitelským úvěrem. Zejména banky vám poskytnout až 800 000 Kč bez nutnosti ručit nebo zastavit majetek, je ovšem nutné mít dostatečné příjmy. Tato částka může dorovnat zbylých 20 % ceny nemovitosti, nebo umožnit koupit dražší. Pakliže ani tohle nestačí, bude zřejmě lepší zvolit klasickou hypotéku od banky, případně stavební spořitelny.

Krátkodobý i dlouhodobý úvěr, co chápe novomanžele

Jakmile se jako novomanželé zadlužíte, bude pro oba obtížnější získat jakoukoliv jinou půjčku. Kdo na tom nebude po celou dobu trvání státní hypotéky finančně dobře, mohou mu banky žádosti zamítat z důvodu nízkých příjmů. To by bylo nepříjemné zejména v případech, kdy se zpozdí výplata, rozbije pračka nebo lednička, případně je třeba uhradit jiný nečekaný výdaj.

K pokrytí malých částek může být řešením půjčka od Tetička.cz, jíž získá jeden z novomanželů i přesto, že splácí hypotéku. Pokud byste naopak potřeboval financovat něco většího, třeba vybavení domácnosti nábytkem a elektronikou, lze se obrátit na nebankovní společnost jako FairCredit, která nabízí až 150 000 Kč se splatností několika let. Dokáže přitom tolerovat i jiné závazky, bude-li vidět, že je vaše finanční situace dobrá.