Zatímco někteří si dávají pod stromeček pouze to, na co našetří ze svého, jiní se nebojí zajít pro půjčku na dárky, i když ji budou splácet několik let. Ovšem ne vždy je důvodem špatná finanční situace, někdo jen využívá příležitosti a nadělí si „větší dárky“. Na Vánoce si přitom stále půjčuje nemalý počet českých občanů, důvody přitom bývají rok co rok podobné.

Z jakého důvodu si lidé na dárky půjčují

Ačkoliv mnozí usuzují, že mají takoví lidé nízké příjmy a nejsou tedy schopni na dárky našetřit, není to pravidlem ve 100 % případů. Někteří jen odložili plánované cíle právě na Štědrý den, aby si ho ještě více zpříjemnili, a nadělí si tak třeba nové vybavení do domácnosti. To se mnohdy vyšplhá na vyšší desítky tisíc korun, takže je pro spoustu lidí nereálné ho financovat ze svého.

Co je ovšem horší, že si někdo vezme půjčku na Vánoce kvůli krátkodobým cílům a požitkům jako je dovolená, prodloužený víkend, koupě hraček, luxusního oblečení apod. Existuje přitom mnoho takových, co si bere úvěr na dárky každoročně a de facto se tak točí v kruhu. Někteří žádají u své banky, jiní u nebankovní společnosti, a další využijí kontokorent na maximum.

Z některých statistik pak vyplývá, že si na Vánoce půjčují zpravidla méně gramotní lidé s nižšími příjmy. Přibližně polovina z nich se přitom potýká s dlouhodobým nedostatkem finančních prostředků, a kolem 40 % lidí zase nemá dostatečnou rezervu, a tak nemají v období Vánoc kde brát. A zhruba jen 5 až 7 % Čechů sáhne po úvěru kvůli dočasnému výpadku příjmů.

Na jaké dárky si Češi půjčují nejčastěji

Stejně jako u jiných úvěrů, i tady platí, že když už o něj člověk žádá, měl by dávat smysl. Jinými slovy, investovaná věc by měla majiteli sloužit ještě dlouho poté, co ji splatí. A někdy se to skutečně daří, vždyť ve více než 50 % případů si Češi z půjčky na Vánoce koupí spotřební elektroniku, tedy mobil či notebook, který stejně musí čas od času pořídit nový.

A téměř 30 % z nich zase vydá peníze za vybavení domácnosti – nejčastěji se přitom jedná o nové spotřebiče (televize, pračka, chladnička, sporák/trouba atd.), ale pozadu nebývá ani nábytek do obýváku či dětských pokojů. Více než 20 % lidí si pak vezme půjčku na dětské hračky, což dává z uvedeného nejmenší smysl.

Je sice pochopitelné, že chtějí rodiče udělat svým dětem radost, nemělo by to ovšem být za každou cenu a dospělí by měli umět vyhodnotit, co je, a co naopak není nutné. Využití takových dárků bývá navíc krátké, neboť si s nimi děti přestanou hrát. Oproti tomu vybavení domácnosti a elektronika bývá využívána řadu let a půjčka na Vánoce v takových případech smysl dává.

V jaké výši se půjčky na Vánoce pohybují

Někdy to bez úvěru na dárky nejde, třeba když dočasně vypadne příjem a vy si tím nechcete tento den pokazit. Půjčka na Vánoce však nebývají nejvyšší a obvykle se drží pod hranicí 20 000 Kč, na níž si obvykle sáhnou muži, kdežto ženy si řeknou zhruba o polovinu. Některým pak stačí jen pár tisíc korun, které jsou schopni vrátit hned z další výplaty.

Pro takové případy může být vhodná krátkodobá nebankovní půjčka, jíž získají noví klienti až ve výši 10 000 korun, a kdo si řekne o polovinu, může ji mít zdarma. Kdo by potřeboval více třeba na zmíněné vybavení domácnosti, může naopak požádat o dlouhodobý úvěr, u něhož si splátky rozloží do několika let, a nedojde tak k přílišnému zatížení rozpočtu.