Půjčka pro studenty nabízí peníze na koupi notebooku, učebnic, vzdělávacího kurzu, nebo na zaplacení školeného. Na českém trhu ji nabízí jak bankovní domy, tak nebankovní společnosti, a téměř vždy mají rozdílná kritéria. Zatímco někde půjčí i studentům středních škol, jinde pouze vysokoškolákům. O úvěr navíc mohou žádat samotní studenti málokdy, zejména u vyšších částek bude třeba ručitel, že i během školy zvládnete peníze vracet. Kolik lze získat a za jakých podmínek?

Kde žádat o studentskou půjčku?

Jako student můžete peníze získat jak v bance, tak u nebankovní společnosti. V prvním případě je v podstatě vždy vyžadováno založení běžného účtu, bude však veden zdarma. Výhodou jsou vyšší limity a možnost financování základních potřeb i větších snů. „Nebanky“ studentské půjčky tak často neposkytují, i když se několik vybraných najde. Obvykle nabízí nižší částky a pouze vysokoškolákům s prokazatelným příjmem-

Kolik peněz si můžete půjčit jako student?

Podle toho, u koho se rozhodnete žádat, lze získat několik i stovky tisíc korun. Nebankovní společnosti obvykle nabízí částky do 5 000 Kč, ale některé až dvojnásobek. Není to moc, avšak i to může být pro studujícího člověka dostatek na zaplacení nájmu, učebnic, nebo třeba vzdělávacího kurzu. U bankovních domů lze získat dostatek financí na zahraniční studium, soukromou školu, i uhrazení jiných potřeb. Horní hranice půjčky pro studenty VŠ se obvykle pohybuje mezi 600 a 800 tisíci Kč.

Půjčka pro studenty vysokých škol

Půjčka pro studenty vysokých škol otevírá možnosti těm, jejichž rodiče si nemohou dovolit financování výměnného pobytu, zahraniční univerzity, nebo ani nákladů spojených se studiem VŠ u nás. Aby „bylo na všechno“ po dobu nejméně 5letého studia, je potřeba vysoká částka, jakou může poskytnout výhradně banka. Ta obvykle umožňuje čerpat peníze jednorázově i postupně, ať máte na každý semestr stejně.

Můžete si tak rozvrhnout financování kolejí, učebních pomůcek, notebooku, ale i vzdělávacích kurzů a čehokoliv dalšího. Výhodou je, že banka v průběhu vyžaduje pouze placení úroků zatímco jistinu lze vracet až po ukončení studia. Pakliže už při VŠ pracujete, případně ji studujete dálkově, můžete si za úvěr ručit i sami. A pokud vás jen na okamžik trápí finance třeba kvůli vynechaným směnám, protože jste se učili, mohla by pomoci krátkodobá půjčka, která postačí i na zaplacení nájmu.

Půjčka pro studenty vyšších odborných škol

Půjčka pro studenty vyšších odborných škol má v podstatě stejná pravidla jako ta pro vysokoškoláky, takže je možné zafinancovat jak samotnou školu, tak pomůcky nebo pobyt v zahraničí. Horní hranice se i tady pohybuje od 600 do 800 tisíc korun a banka vyžaduje po dobu studia splácet pouze úroky. Máte-li však už jako student vyšší odborné školy nějaký příjem, lze pokrýt třeba nájem nebo učebnice z jednorázového úvěry, kterého se obratem zbavíte.

Studentský kontokorent

Studentský kontokorent dnes nabízí většina bankovních domů, stačí mít alespoň nějaké příjmy z brigády, které jsou vypláceny na běžný účet. Získat lze od 5 000 do 20 000 Kč, což by mělo stačit na většinu potřeb. Ke splacení studentského kontokorentu máte obvykle až 1 rok, takže pokud si musíte uhradit vyšší výdaje na školu, lze je pak splácet postupně každý měsíc. Za tuto službu si však banky účtují poměrně vysoké úroky, a může být proto výhodnější jednorázová půjčka.

U té víte předem, kolik vás bude stát, a zároveň ji lze vyřídit kompletně on-line. Díky krátké splatnosti ji lze rychle vrátit, i když k pokrytí větších výdajů může být naopak vhodný kontokorent, neboť umožňuje splátky rozprostřít. Dojde-li k řádnému vrácení mikropůjčky, získáte také do budoucna plusové body při žádosti o jakoukoliv jinou půjčku, třeba spotřebitelský úvěr nebo hypotéku.

Jak funguje studentská půjčka?

V principu se jedná o spotřebitelský úvěr, který může mít – ale také nemusí – jasně stanovená pravidla, na co je možné peníze použít. V drtivé většině případů splácíte během studia pouze samotné úroky bez jistiny, takže bývá částka nižší, než jakou budete hradit jako dospělý po ukončení školy. Zejména u vyšších částek je vyžadován ručitel se stabilním příjmem, na něhož přejde povinnost studentskou půjčku hradit v případě, že to nezvládnete vy.