Půjčka pro podnikatele má více podob a někteří mezi sebou jednotlivé pojmy nevědomky zaměňují. Kdo je OSVČ, může žádat o klasický spotřebitelský úvěr jako je online půjčka Tetička, ale také o úvěr podnikatelský nebo provozní. To závisí na formě podnikání a účelu využití. Výhodou je, že většina společností půjčuje až stovky tisíc korun bez zajištění a dokonce nepožaduje ani daňové přiznání. To platí pro banky i ostatní poskytovatele, přesto v nich je rozdíl.

Půjčit si jako podnikatel od (ne)banky?

Ať potřebujete úvěr jako podnikatel nebo firma, můžete ho získat od banky a nebankovní společnosti. Obě umí začínajícím provozům poskytnout stovky tisíc korun, ačkoliv banky i několik milionů, pokud budou zajištěné. Zásadní rozdíl je v posuzování bonity klienta, kdy u banky snadno narazíte i kvůli pozdě zaplacené faktuře za pár stovek. Nebankovní společnost umí taková nedopatření tolerovat, někdy jsou však kompenzována o trochu vyššími úroky.

Úvěr pro OSVČ podnikatele (živnostníky)

Úvěr pro podnikatele, někdy označované jako živnostníci, slouží k financování provozních nákladů jako je nákup materiálu, auta, strojů, ale i mezd. Získat ho můžete bez zajištění i daňového přiznání, a to ve výši stovek tisíc korun. Horní hranice bývá půl milionu a někdy je vyžadován alespoň minimální obrat (například 300 000 Kč) doložený fakturami nebo pohyby na účtu. Jedná se přitom o maximální částku pro sjednání online, následně banky požadují návštěvu pobočky, nebankovní společnosti zase telefonický kontakt.

Firemní úvěr pro malé i velké společnosti

Firemní úvěr má de facto stejnou funkci jako ten pro živnostníky, je však vázán na firmu a její výsledky. Většina bankovních domů i jiných poskytovatelů vyžaduje fungování alespoň rok a obrat nejméně ve stovkách tisíc, i když umí poskytnout i částky mnohem větší. Firemní úvěr můžete použít k investování provozních nákladů, zavádění nových technologií, nákupu auta nebo zásob na sklad. Banka ani nebankovní společnost obvykle využití neomezuje a můžete tak s penězi naložit dle svých potřeb, aniž byste jí pak dokládali faktury.

Půjčka pro podnikatele bez daňového přiznání

Půjčka pro podnikatele bez daňového přiznání usnadňuje živnostníkům získání financí, aniž by poskytovatel požadoval nějakou záruku. Obvykle mu stačí ověřit totožnost žadatele, a pokud nemá negativní zápisy v registrech, poskytnutí úvěru nic nebrání. Místo daňového přiznání stačí uvést svůj přibližný měsíční příjem, což je stejný přístup, jako mají některé banky u zaměstnanců. Úroky mohou být v tomto případě vyšší, u většiny poskytovatelů však začínají na 4,9 % p.a., což je u spotřebitelských úvěrů velmi příznivé.

Půjčka pro podnikatele bez registru

Půjčka pro podnikatele bez registru může být východiskem pro ty, co jsou vedení jako dlužníci. Banky jim sice automaticky zavírají dveře, jiní poskytovatelé však umí malé prohřešky přejít. Třeba když vám zůstal záporný zůstatek na podnikatelském účtu, nebo jste nezvládli splácet spotřebitelský úvěr. I nebankovní společnosti sice do registrů nahlíží, musí zkrátka zjistit důvod zápisu, přesto však podnikatelům v řadě případů půjčí.

Provozní úvěr pro podnikatele

Provozní úvěr pro podnikatele slouží nejčastěji k nákupu materiálu nebo zaplacení pohledávek. Obvykle nemívá dlouhého trvání, sami živnostníci se ho rádi zbaví co nejdříve, aby je zbytečně nezatěžoval. Může se tak jednat o půjčku na několik měsíců, během nichž si OSVČ všechno vyřídí. Každý poskytovatel je radši, pokud už za sebou máte nějaké výsledky, ale u částek do zhruba 0,5 milionu Kč se někteří obejdou bez dokládání výpisu z účtu a daňového přiznání.

Provozní úvěr pro začínající podnikatele

Provozní úvěr pro začínající podnikatele usnadňuje živnostníkům nastartovat svůj „business“, ať se věnují čemukoliv. Někteří ho využijí ke koupi automobilu, jimž dojíždí za klienty, jiní potřebují materiál do zásoby, nebo třeba novou elektroniku. Nebankovní společnosti i banky vám dnes půjčí až stovky tisíc Kč a podpoří tak vaši soukromou dráhu. A nevadí, pokud nemáte čím ručit, ani nemůžete doložit daňové přiznání.

Nezajištěný úvěr pro podnikatele

Nezajištěný úvěr pro podnikatele mohou OSVČ získat, aniž by dávaly poskytovateli nějakou záruku. Obvykle se jedná o desítky až stovky tisíc korun, jimiž lze financovat provozní náklady i dlouhodobé investice. Kromě omezení částkou nevyžadují společnosti žádného ručitele ani zastavování majetku a úvěr pro podnikatele tak bude nezajištěný. Někdy ani není nutné dokládat své příjmy, pokud se nejedná o vysokou částku.

Podnikatelský účet mít nemusíte

Podnikatelský účet by měl mít každý živnostník, aby oddělil pracovní finance od osobních, není však podmínkou k získání úvěru. Některé banky mohou jeho založení vyžadovat, jiné se obejdou bez něj. Pokud už vám ovšem takovou podmínku dají, získáte vedení podnikatelského účtu zdarma, a obvykle bez plnění nějakých podmínek. Splácení půjčky pak bude probíhat z účtu, jaký bance nebo nebankovní společnosti nahlásíte.