Kdo se dlouhodobě potýká s finančními problémy a spadl i do registrů dlužníků, bude mít získání úvěru značně komplikované. Takový člověk je totiž v očích všech poskytovatelů rizikový a je u něj vysoká pravděpodobnost, že nebude splácet. Jako dlužník tak půjčku bez registru nezískáte; neznamená to však, že vám minulost musí nutně komplikovat dnešní život. Máte-li už totiž své finance v pořádku, nemusí být negativní záznam problém.

V jakých registrech se může dlužník objevit

Finanční trh pracuje hned s několika databázemi fyzických osob, přičemž většina poskytovatelů půjček nahlíží do více z nich. Stačí přitom jeden negativní zápis a celá žádost o úvěr se může zkomplikovat natolik, že společnost raději z nabídky vycouvá a peníze vám jednoduše nenabídne.  Kdo požádá o půjčku, může být prověřen v těchto registrech:

  • SOLUS: jedná o de facto nejkomplexnější databázi, v níž jsou vidět i nezaplacené zálohy za energie nebo vyúčtování od operátora.
  • BRKI (bankovní registr klientských informací): přispěvateli jsou bankovní domy, od nichž mají ostatní varování, zda-li a jaký klient nedostál svým závazkům.
  • NRKI (nebankovní registr klientských informací): využívají ho zejména nebankovní společnosti, které sdílí info o lidech, když nezaplatí včas či dokonce spadnou do exekuce.

Vedle těchto databází existuje ještě celá řada dalších, bývají však užívány méně a prochází je například banky, když žádáte o hypotéku či jiné velké úvěry.

Půjčování dlužníkům v registrech zakazuje zákon

Ačkoliv by se na českém trhu stále našly společnosti, které by „vyšší riziko“ rády podstoupily, neumožňuje jim to legislativa. Dříve se totiž běžně stávalo, že lidé v poslední naději přijali i viditelně nevýhodnou nabídku a následně platili extrémní úroky nebo přišli o majetek. Do hry se proto vložil stát spolu s ČNB, aby tyto likvidační praktiky vymýtili a ochránili jak spotřebitele, tak samotného poskytovatele, který musí dodržovat jistá nařízení.

Kdo se tedy potýká s finančními problémy a nemá pravidelný a prokazatelný příjem, s žádostí zkrátka neuspěje. Půjčka pro dlužníky není možná, protože ji vzhledem k jiným nesplněným závazkům zkrátka nezvládnou splácet, což by vedlo k dalším potížím až exekucím či insolvenci. A právě těmto stavům chce stát předcházet, pročež zavedl řadu pravidel, jimiž se musí každý poskytovatel úvěrů řídit.

Nepůjčujte si na směnku ani od lichváře

Jelikož dělají zoufalí lidé zoufalé věci, končí některé pokusy o zvládnutí finanční tísně až půjčkou od lichváře, soukromé osoby, či na směnku. Ve skutečnosti se však jedná o extrémně nevýhodné úvěry, za jejichž poskytnutí přeplatíte během pár měsíců i 30 %. A protože dokáže takovou částku uhradit opravdu málokdo, končí tyto případy velmi často exekucí.

V každém případě byste měli vyhledávat půjčky od prověřených společností s licencí ČNB. Máte-li například vícero úvěrů s vysokými splátkami, lze provést konsolidaci a sloučit je do jednoho s nižšími úhradami. Pokud jsou ovšem vaše problémy s penězi větší, může pomoci třeba oddlužovací poradce, který vám pomůže dostat finance pod kontrolu.