Půjčka pro cizince má téměř stejná pravidla jako pro všechny ostatní a získat ji může každý, kdo je v České republice zaměstnaný nebo podniká. Na tuzemském trhu ji nabízí banky i další společnosti, výběr je skutečně pestrý a lze dosáhnout na stejné podmínky jako Češi. Oproti nim musí však cizinci doložit jeden dokument navíc (nemají-li české občanství), a tím je potvrzení k pobytu na území ČR. Vedle toho pak musí prokázat stálý příjem, který je zárukou, že zvládne půjčku splácet.

Co musí cizince při žádosti o půjčku doložit

Standardně je potřeba předložit občanský průkaz, který slouží k identifikaci osob na území České republiky. Cizinci místo něj potřebují cestovní pas, přičemž občané Evropské unie (včetně Švýcarska) mohou využít také ID Card (obdoba OP). K tomu je nutné doložit také potvrzení k pobytu, nejlépe k dlouhodobému nebo trvalému. Příjmy se pak prokazují potvrzením od zaměstnavatele, případně výpisy z účtu.

1. Občanský průkaz nebo cestovní pas / ID Card
2. Potvrzení k pobytu (trvalému nebo přechodnému)
3. Příjmy musí potvrdit zaměstnavatel nebo daňové přiznání

O jaké půjčky mohou cizinci žádat

Výčet produktů je pro cizince téměř stejný jako v případě lidí s českým občanstvím. Mohou tak žádat třeba o spotřebitelský úvěr v řádu stovek tisíc a využít ho na cokoliv, nebo si vzít jen malou půjčku do výplaty. A kdo získal povolení k trvalému pobytu a zároveň má stabilní příjem, poskytnou mu banky i hypotéku na koupi nemovitosti. V takovém případě pro něj platí stejná pravidla jako pro tuzemské občany, kdy musí nemovitosí za hypotéku zároveň ručit.

Půjčka pro cizince od banky i ostatních

Produkt zvaný cizinecká půjčka mají dnes v nabídce desítky bankovních i nebankovních společností a je tedy na rozhodnutí klienta, kde o ni požádá. Nemusí se omezovat pouze na hrstku poskytovatelů, kteří by mu nabízeli nevýhodné podmínky, jako tomu bylo dříve. Cizinec dnes může v České republice získat mikropůjčku do výplaty, peníze n a vybavení domácnosti, ale klidně i hypotéku nebo spotřebitelský úvěr bez doložení účelu.

O úvěr mohou navíc žádat také cizinci, kteří už nepracují, ale pobírají například důchod. V takovém případě je nutné doložit rozhodnutí ČSSZ o jeho přiznání, nesmí být však starší než 12 měsíců …a je jedno, jestli se jedná o důchod starobní nebo invalidní. V tomto případě už se ale jedná o „tenký led“, kdy půjčku cizinci poskytnou pouze vybrané společnosti. Výměnou za vysoké riziko si obvyle účtují vyšší poplatky, vždy byste je však měli znát předem.

Půjčka pro cizince s přechodným pobytem

Pokud je cizinec v České republice zatím na přechodnou dobu, může mít u řady společností komplikace. Jedná se totiž o klienta, u něhož je riziko, že nezvládne půjčku vrátit a bude například vyhoštěn ze země kvůli ukončení pracovního poměru. Přesto vybraní poskytovatelé půjčku pro cizince s přechodným pobytem nabízí, maximálně však na několik měsíců. Před odjezdem ze země je zkrátka nutné úvěr 100% doplatit a zbavit se tak závazku.

Cizinecká půjčka bez registru

Cizinecká půjčka bez registru může být řešením pro lidi s občanstvím mimo ČR, avšak povolením k přechodnému nebo trvalému pobytu. Každý člověk se může dostat do situace, kvůli níž nezvládne včas uhradit například účet za telefon a spadne tak do registru dlužníků. Někteří poskytovatelé však malé prohřešky tolerují a cizinci půjčí. Pokud ovšem žadatel pravidelně nesplácí už jiné společnosti, peníze mu prakticky nikdo neposkytne.

Mohou si půjčit i Slováci v ČR?

Někteří poskytovatelé vnímají Slováky stejně jako Čechy a postačí jim pouze ověření příjmů od českého zaměstnavatele, případně pomocí daňového přiznání za poslední rok. Zejména banky a velké nebankovní společnosti však uplatňují stejná pravidla jako v případě jiných cizinců. Při žádosti tedy požadují doložit potvrzení k trvalému nebo přechodnému pobytu na území ČR a obvykle také potvrzení zaměstnání, daňové přiznání, nebo výpisy z účtu.

Půjčka pro cizince od ČSOB, Equa, nebo jiné banky?

I řada bankovních domů jako je ČSOB, Equa bank nebo Moneta, nabízí cizincům půjčení peněz, pakliže doloží vše potřebné. Podmínky jsou v podstatě vždy stejné, ukázat doklad totožnosti a povolení k přechodnému nebo trvalému pobytu vydané úřady ČR. Ostatní náležitosti včetně výše úroků a RPSN jsou pro cizince stejné, ať žádají o půjčku u Equa bank, České spořitelny, ČSOB, nebo třeba u nebankovní společnosti jako Home Credit, Provident či Cofidis.

Jako cizinec si nepůjčujte na směnku ani od lichváře

Ne vždy musí žádost o úvěr projít, zejména v případech, kdy je cizinec na území ČR krátce, nebo zrovna nepracuje. Zdánlivě neřešitelná situace pak může vést k lichváři a půjčce na směnku. Ta ovšem není řešením finančních problémů a naopak může cizince dostat do ještě větších potíží. O úvěr by proto měli v každém případě žádat u banky nebo nebankovní společnosti s licencí ČNB, nikoliv u lichváře na směnku. Pokud podmínky nesplňují, měli by v první řadě požádat své známé.