Když se dostanete do finančních problémů, které končí zabavením majetku či srážením peněz ze mzdy, otočí se k vám všichni poskytovatelé úvěrů zády. Proč? Neboť zákon půjčku v exekuci zakazuje, a to i za předpokladu, že máte nějaké „vedlejší příjmy“. V jistých případech je však možné získat i milionové částky, dávejte si však dobrý pozor, do čeho jdete.

Získané peníze by vám ihned zabavili

Pokud by vám (čistě teoreticky) někdo půjčku v exekuci poskytl, peněz byste si dlouho neužili. Jakmile by se o nich dozvěděl exekutor, strhl by si poměrnou částku, aby tak umořil váš dluh. Pokud by tedy nedošlo k jeho 100% pokrytí, nedával by úvěr příliš smysl.

Samozřejmě jsou i situace, kdy někdo čelí zabavování majetku kvůli pár desítkám tisíc; v takových případech by pak půjčka v exekuci mohla dávat smysl za předpokladu, že by opravdu vyrovnala celý dluh a nechala vám tzv. čistý štít. Jenže získání peněz není zrovna jednoduché.

V exekuci si nepůjčíte ani v hotovosti

Mnoho dlužníků se snaží skrýt své příjmy před zraky soudních vykonavatelů i úřadů a půjčovat si tzv. na ruku. Jenže pokud se poskytovatel úvěru řídí platnými zákony ČR, musí prověřit každého i při žádosti o půjčku v hotovosti. A jakmile zjistí, že máte na krku exekuci, velmi rychle couvne.

Důvod, proč vám nikdo peníze nepůjčí

Ačkoliv se někteří lidé hájí tím, že mají „dostatečné vedlejší příjmy“, aby úvěr zavčasu spláceli, jejich platební historie říká pravý opak. Pokud někdo není schopen platit ani měsíční paušál či energie, jaká je pravděpodobnost, že zvládne hradit půjčku na splátky?

Dlužník je v očích poskytovatelů automaticky rizikovým klientem, a jak ukazuje historie, tak v 99 % případů i ztracenou investicí. Mimo zákon se vám navíc žádná seriózní společnost půjčku v exekuci neposkytne; nejenom, že nemůže, ale zároveň by tím riskovala obrovskou pokutu a ztrátu licence.

Někde půjčku v exekuci přeci jenom získáte

Hned na úvod říkáme, že než se do takových kroků pustíte, pořádně si je promyslete, obvykle totiž „není cesty zpět“. Na českém trhu jsou totiž firmy, které se přímo specializují na poskytování půjček v exekuci – a pochopitelně za velmi tučnou odměnu a podmínky téměř jednostranně výhodné pro ně.

Obvykle ani neověřují příjmy a rejstříky dlužníků je rovněž příliš nezajímají – to ale neznamená, že je nic neznamená a že vaši finanční situaci přehlédnou. Vůbec ne. Úvěr, který vám v exekuci nabídnou, budou totiž  chtít zajistit nemovitostí, která obvykle mívá i násobně vyšší hodnotu.

Poplatky navíc bývají hodně vysoké, výjimkou není ani sazba v desítkách procent ročně. Poměrně časté jsou pak rovněž „mastné“ smluvní pokuty v případě, že se opozdíte se splátkou. Než si tedy o takovou půjčku na hraně zákona řeknete, vše si nejméně dvakrát promyslete.

Existuje také půjčka na vyplacení exekuce

Kdo nechce vyhlašovat osobní bankrot a čelit dalších několik let procesu oddlužení, pomohou mu výše zmíněné společnosti z exekuce ven. Jakmile si totiž plácnete, jsou schopny kontaktovat exekutora a vypořádat s ním veškeré dluhy a dokonce i zastavit exekuční příkaz na nemovitost.

Dalo by se tak říci, že vám dají druhou šanci a zachrání vás, abyste nepřišli o střechu nad hlavou. Jak jsme ale zmínili, nebude to zadarmo, poplatky bývají vysoké a podmínky nekompromisní. Nehledě na to, že svou nemovitost mnohdy zastavíte kvůli mnohem nižší částce, než jakou má hodnotu.