Zkvalitnění služeb s sebou přineslo skvělou novinku v podobě okamžitých plateb, které umožňují převody mezi běžnými účty v rámci vteřin. Ačkoliv stále ještě nejsou standardem všude, podporuje je dnes většina velkých českých bank, což dává klientům možnost odesílat peníze také na cizí účet s jistotou, že je příjemce obdrží ihned. Většinou je přitom tato služba zdarma.

 

Co je okamžitá platba: převod ve vteřině

 

Dříve bylo možné připsat peníze v rámci několika vteřin pouze z účtu na účet u stejné banky, tedy když měli odesílatel i příjemce konto třeba u Air bank. Okamžité platby však odbouraly překážky a umožnily převádět finanční prostředky mezi účty jakýchkoliv bank. A to bez ohledu, jestli je den nebo noc, pracovní či všední den, nebo snad svátek.

 

Okamžité platby zkrátka dostanou peníze z jednoho účtu na druhý za pár vteřin – je však důležité, aby je podporovala jak banka odesílatele, tak i příjemce. Ty, co je zavedly, umí obvykle oba směry, ale některé je bohužel pouze akceptují (neumí je tedy odeslat). U většiny bankovních domů není nutné za okamžité platby hradit poplatek a pár vybraných je dokonce zavedlo jako běžný standard (každý převod je tedy okamžitý).

 

Co přináší okamžité platby běžným lidem

 

Využití je prosté, převáděné peníze teď připíšete příjemci – nebo je obdržíte na účet – de facto ihned. Takže pokud jste například čekali na výplatu a hradíte složenku na poslední chvíli, máte jistotu, že peníze dorazí včas. Hodí se to například i při žádosti o nebankovní půjčku, kterou tak získáte včetně schvalovacího procesu a podepsání smlouvy asi do čtvrt hodiny v kterýkoliv den.

 

Když tedy potřebujete rychle založit třeba kvůli opravě auta, nebo si nechcete nechat ujít slevu v obchodě, budou vám peníze díky okamžitým platbám připsány ihned. Nebankovní společnosti jako je Tetička navíc využívají hned několik účtů, aby měl klient – tedy příjemce půjčky – jistotu, že dostanete peníze včas, ať má de facto jakoukoliv banku. Přesto pozor, že ne všechny je umí zpracovat.

 

Které banky podporují okamžité platby

 

Do podpory se pustila většina tradičních bank, ale i řada menších „nové generace“, u nichž je běžné, že neplatíte za žádné základní služby na běžném účtu. Ačkoliv obliba okamžitých plateb roste, jsou na českém trhu i takové, které se do jejich podpory nehrnou. V druhé polovině roku 2021 je tak najdete u:

 

 • 0100 Komerční banka, a.s.
 • 0300 Československá obchodní banka, a. s.
 • 0600 MONETA Money Bank, a.s.
 • 0800 Česká spořitelna, a.s.
 • 2010 Fio banka, a.s.
 • 2250 Banka CREDITAS a.s.
 • 3030 Air Bank a.s.
 • 5500 Raiffeisenbank a.s.
 • 5800 J&T BANKA, a.s.
 • 6000 PPF banka a.s.
 • 6100 Equa bank a.s.
 • 6210 mBank S.A., organizační složka
 • 8040 Oberbank AG pobočka Česká republika

 

Jak poslat peníze pomocí okamžité platby

 

Některé banky už zavedly tento rychlý platební proces jako standard a nemusíte tedy dělat vůbec nic. U většiny však zatím platí, že musíte převod zatrhnout jako okamžitý, k čemuž slouží v internetovém či mobilním bankovnictví tlačítko „okamžitá platba“. V případě, že ho nevidíte, ujistěte se, že ji vaše banka podporuje; případně k tomu může sloužit samostatná služba s názvem „okamžitý převod“.

 

Nepleťte si okamžitou a expresní platbu

 

Ačkoliv to k tomu svádí a oba pojmy by se daly zaměnit, je mezi nimi zásadní rozdíl. Zatímco platba okamžitá proběhne de facto ihned (v rámci pár vteřin), ať ji zadáte kdykoliv, ta expresní má omezení. Banky je sice také umí připsat na účet příjemce v tentýž den, musíte je však zadat do určitého času (někde do 12:00, jinde až do 15:00), jinak budou provedeny až následující pracovní den.

 

Nejsou totiž prováděny ihned, ale v tzv. dávkách, v nichž je bankovní domy odesílají do systému CERTIS ve správě ČNB. Ten se stará o právě o převody a expresní platby jsou v nich de facto upřednostněny a provedeny během pár hodin. Kromě tohoto omezení jsou pak zpoplatněny, a to běžně částkou 80 až 200 Kč; vyplatí se proto pouze u velmi vysokých převodů nebo hromadných platbách.