I když mají mnohé společnosti o něco mírnější posuzování než v bance, už dávno neplatí, že dostane nebankovní půjčku každý. I jejich poskytovatelé musí dnes důkladně ověřovat každého, kdo o ni žádá – některé však mají individuální přístup a mohou pomoci i lidem, co už dluží jinde. Pokud vám ovšem byla nebankovní půjčka zamítnuta, nabízí se několik důvodů.

1) Příjmy jsou NEdostatečné

Svou finanční situaci znáte nejlépe vy sami, je však nutné, abyste ji pomohli pochopit i společnosti, u níž žádáte o úvěr, a řádně doložili, kolik vyděláváte. Uznávána je jak mzda ze zaměstnání, tak příjmy z podnikání, ale i dalších zdrojů; vždy však musí být oficiální. Pokud si přilepšujete kupříkladu pečením dortů mezi známými, nelze to zahrnout do „pravidelného výdělku“.

Může se tak jednat o jeden z důvodů, proč byla vaše žádost o nebankovní půjčku zamítnuta, ačkoliv si „žijete nad poměry“. Poskytovatel vám totiž smí peníze poskytnout pouze v případě, kdy si může být jistý, že splácení negativně neovlivní vaši životní situaci. Vaše celkové výdaje by tak neměly přesahovat 50 až 70 % měsíčního příjmu.

2) Máte příliš mnoho dalších závazků

Pokud jste se v minulosti tzv. upsali, že budete splácet kupříkladu hypotéku, pojištění, spoření, zálohy na energie, paušál na mobil atp., potencionální poskytovatel úvěru to vidí. Jedná se totiž o závazky, které zkrátka musíte každý měsíc platit, přičemž jsou neméně důležité než splátka půjčky. Jenže pokud jich máte příliš a vaše příjmy tomu neodpovídají, může to být problém.

Záleží však na jejich celkové výši a vašich příjmech, neboť kdo vydělává tolik, že jeho výdaje ani s několika závazky nepřekračují např. 60 % měsíčně, nemusí být poskytnutí nebankovní půjčky problém. Zároveň je však dobré mít pojištění pro případ, že byste dlouhodobě onemocněli, přišli k úrazu apod., a zajistili si tak náhradu příjmu v těžké životní situaci.

3) Nejste ve „správném věku“

Obecně jsou úvěry (ať bankovní, tak nebankovní) poskytovány tak, aby je klient splatil před dovršením důchodového, resp. produktivního věku (aktuálně platí hranice 65 let). Současně ale musí mít „správné“ pracovní zařazení s dobrým výhledem do budoucna (tedy nízkou pravděpodobností, že o něj přijdou) a rovněž s předpokladem, že nepřijdou k úrazu.

Pokud se ale nacházíte zhruba mezi 22 a 65 lety, neměl by být věk pro získání nebankovní půjčky překážkou. A za předpokladu, že žádáte o desítky až nižší stovky tisíc, máte šanci i jako mladší (v příliš nízkém věku nemusíte pochodit v případě hypoték či jiných vysokých úvěrů).

4) Špatná finanční a úvěrová minulost

O vaší celkové situaci nejlépe vypoví, jak umíte hospodařit s penězi a jak se stavíte k závazkům. K ověření přitom slouží tzv. registry, z nichž jsou nejznámější SOLUS, BRKI a NRKI; existuje však celá řada dalších, a to nejen těch negativních (kde jsou vedeni dlužníci), ale i „pozitivních“.

V těch si jednotlivé společnosti předávají informace, jestli splácíte včas a zdali s vámi (ne)jsou či (ne)byly problémy. Pokud jste kupříkladu už dříve splatili dva úvěry a ani jednou se nezpozdili s úhradou, máte plusové body a další poskytovatelé se nebudou bát vám půjčit. A stejně tak jsou vidět informace, jestli jste platili zálohy na energie, paušál a další závazky.

5) Peníze využíváte nesprávným způsobem

Ačkoliv jsou úvěry poskytovány tzv. na cokoliv, je do určité míry důležité, na co přesně je používáte. Nepsané pravidlo říká, že by měly padnout na věci, které vám budou sloužit ještě dlouho poté, co je splatíte (takže třeba na nábytek, domácí spotřebiče, automobil, rekonstrukci, bydlení samotné apod.).

Jenže kdo se ve velkém oddává kupříkladu hazardu (sázení, casino aj.), nemusí mu být úvěr poskytnut, neboť by byl pravděpodobně použit na něco, co nejen není smysluplné, ale zároveň to dostává lidi do ještě větších potíží. Že si jednou měsíčně „vsadíte Sportku“ nikomu vadit nebudete, nesmíte to však přehánět.

6) Vaše celková bonita není dostačující

Vše výše uvedené (a řadu dalšího) lze označit jako tzv. bonitu, která zjednodušeně řečeno představuje profil žadatele a vypovídá, nakolik je pravděpodobně schopný dostát novému závazku. Při žádosti o nebankovní půjčku je přitom posuzováno totéž jako v bance, tedy:

  • celkové příjmy žadatele
  • jistota výdělku do budoucna (při zaměstnání je posuzováno, jestli máte smlouvu na dobu určitou či neurčitou; a u podnikání zase daňová přiznání alespoň dva roky zpětně)
  • jestli a jaký máte majetek (jde zejména o nemovitosti)
  • pohlaví a věková skupina
  • zdali žijete sami či v partnerství / manželství ve sdílené domácnosti
  • zdravotní stav (kdo je vážně nemocný a pracuje jako zaměstnanec, může za pár let přijít o práci)
  • finanční minulost (jak umíte hospodařit s penězi, na co je využíváte apod.)
  • úvěrová minulost (známé také jako registry; posuzovány jsou však nejenom ty pro dlužníky, ale rovněž „pozitivní“ – pokud už jste v minulosti měli úvěr a řádně ho spláceli, bude vám to ku prospěchu)

7) Chybně jste vyplnili některé údaje

Ačkoliv je to zdánlivě maličkost, dochází k tomu až zbytečně často. Všechny vámi uváděné informace musí být 100% správné a pravdivé – kdo by si kupříkladu chtěl „přilepšit“, nepochodí. A když to nebankovní společnost zjistí, zamítne žádost o půjčku stejně rychle, jako jste ji odeslali. Nemá totiž na výběr.

Ověřování veškerého infa totiž musí vést k jistotě, že o úvěr skutečně žádáte vy a nikdo jiný. Aby nedošlo k nějaké chybě, doporučujeme vše 2krát zkontrolovat a vyplňovat ručně (tedy nepoužívat předvyplněné údaje, které si prohlížeč pamatuje z dřívějška). Třeba chyba v tel. čísle může zapříčinit, že ani nedostanete odpověď (není ji totiž kam poslat).