Zájem o nebankovní půjčky pro jednotlivce, OSVČ i firmy meziročně stoupl o 20 %. Vyplývá to z dat Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů (APNÚ) mezi jejíž členy patří společnosti Fair Credit Czech, Provident Financial, Zaplo, Credit Portal a Creamfinance.

Mnozí experti předpokládají, že takto rychlý růst bude přetrvávat ještě minimálně v druhé polovině roku 2022. Vlivem zdražování by si mohly začít půjčovat skupiny obyvatel, na které stále více dopadá zdražování energií, bydlení, potravin a dalších komodit.

Poptávku oživily konec covidu a rostoucí inflace

Podle ekonomů souvisí nárůst nebankovních úvěrů s ekonomickým oživením, které nastalo po uvolnění omezujících opatření. Lidé tak naplňovali odloženou spotřebu z doby pandemických opatření. Vliv na růst poptávky po nebankovních půjčkách má dále probíhající zdražování energií a vysoká inflace.

Nebankovní úvěry meziročně nerostly pouze v ČR, ale po celé Evropě. Například celkový objem nových úvěrů, které v roce 2021 poskytly nebankovní společnosti zastřešené evropskou federací Eurofinas, se meziročně zvýšil o 12,8 procenta na 449,18 miliardy eur.

Lze očekávat, že zájem o nebankovní úvěry bude dále růst. Při zhoršené ekonomické situaci budou ale poskytovatelé s půjčováním opatrnější. Při zhoršení makroekonomické situace podmínky pro získání úvěru část žadatelů nesplní a spadne mezi skupinu, které finanční společnosti nepůjčí.

Nárůst půjček poroste u skupiny obyvatel, která bude potřebovat řešit tíživou finanční situaci. Tito potenciální žadatelé o úvěry nemají dostatečné úspory na to, aby mohli rostoucí vlně zdražování čelit vlastními zdroji. Zvládat rostoucí náklady na energie, bydlení, pohonné hmoty i potraviny bude stále těžší, což zájemce přivede k nebankovním institucím.

Růst zájmu potvrzuje i Fair Credit

Rekordní růst zájmu o půjčky potvrzuje i ředitel zákaznického centra společnosti Fair Credit Czech Jan Vondruška. „Zájem o úvěrování na přelomu jara a léta byl skutečně nejvyšší za poslední dva roky, a to u všech typů nebankovních půjček, které nabízíme. Lidé si půjčovali na potřeby a zařízení spojené s bydlením, rekonstrukce bytů a opravy či pořízení automobilů. V dalším období čekáme rostoucí zájem především o krátkodobé rychlé půjčky, kdy budou žadatelé potřebovat vykrýt výpadek financí spojený s růstem inflace a fungováním domácnosti,“ uvádí Jan Vondruška.

Z dostupných dat a průzkumů vyplývá, že člověk v krizové situaci může žádat i o půjčky, které by normálně vyhodnocoval jako rizikové, ale v tu chvíli nevidí jinou možnost. Zde by se řada žadatelů mohla dostat do dluhové pasti a insolvence. Jan Vondruška připomíná, že i v ekonomicky obtížné době musí každý žadatel pamatovat na hlavní pravidla zodpovědného půjčování. Tedy, půjčovat si jen tolik, kolik skutečně potřebuje. A správně odhadnout, jakou výši úvěru si může dovolit. „I nadále se budeme řídit zásadami zodpovědného úvěrování, abychom nezatěžovali klienty a nedostávali dlužníky do neřešitelných finančních problémů,“ uzavírá Jan Vondruška.

Podcast – Jak neupadnout do dluhové pasti?