Do špatné finanční situace se může dostat každý, ať s penězi hospodaří sebelépe. Někdy k tomu bohužel dojde i cizím zaviněním, při němž nastane úrazu, onemocníte a dostanete dvě výplaty po sobě výrazně nižší, nebo půjčíte kamarádovi, který nevrátí peníze včas. A pokud potom nezbývá ani na základní výdaje, případně musíte zvládnout třeba ještě koupi nové chladničky, jedná se o těžkou situaci. Pomoci však může úvěr, jen musíte vědět který a jak ho využít.

 

Podle čeho určit, jakou půjčku potřebujete

 

Ze všeho nejdříve se ptejte „kolik a na jak dlouho“ a rovněž zohledněte, jak vysoké měsíční splátky si můžete dovolit a zda-li chcete peníze na ruku, a nebo převodem. Teprve poté můžete vybírat poskytovatele, u něhož požádáte. Na trhu se totiž pohybuje celá řada společností, přičemž se každá specializuje na jiný druh úvěrů, což platí i o délce splatnosti: zatímco jedna dělá krátkodobé, druhá naopak dlouhodobé, další navíc i střednědobé, a jiná umí oboje.

 

Rozmyslete si částku, jakou potřebujete

 

Vždy byste měli žádat pouze o tolik, kolik skutečně POTŘEBUJETE, ne chcete. Smysl dává třeba půjčka na novou pračku či chladničku, ale rozhodně ne na dovolenou, alkohol a jiné požitky. Pokud vám tedy stačí na spotřebič třeba 8 000 Kč, nežádejte o více, byť by šlo pouze o tisícovku.

 

Spočítejte si, kolik zvládnete splácet

 

Zamyslete se, co je pro vás únosné: dokážete vrátit malou půjčku najednou hned z další výplaty, nebo byste si raději úhrady rozložily do více splátek? Obecně platí, že čím dříve půjčku vrátíte, tím méně na poplatcích zaplatíte.

 

Určete, jak dlouho chcete peníze vracet

 

Tento krok vlastně souvisí s předchozím a měli byste si říci, zdali je lepší se jeden měsíc uskromnit a vrátit potom vše najednou, nebo dát přednost postupnému vracení vypůjčené částky, ačkoliv to může trvat déle.

 

Jakmile si tyto otázky promyslíte a dojdete k výsledku, můžete si vybrat společnost, u níž o nebankovní půjčku požádáte. Ještě jednou připomínáme, že se obvykle každá specializuje pouze na jeden typ úvěru, který se lépe hodí k řešení konkrétní situace.

 

S jakými druhy půjček se můžete setkat

 

Možnosti dnešního trhu jsou pestré, díky čemuž si můžete vzít nebankovní půjčku jak v řádech několika tisíců se splatností do měsíce, tak i více jak 100 tisíc na několik let.

 

Krátkodobé úvěry

 

Za předpokladu, že vaši situaci vyřeší i několik tisíc korun, není nutné sahat po velkém úvěru. Třeba takovou koupi pračky vyřešíte krátkodobou půjčkou do 10 000 Kč se splatností do 30 dní. Většina lidí ji totiž zvládne vrátit hned z další výplaty, čímž se rychle zbaví závazku.

 

Dlouhodobé úvěry

 

Jestli jsou vaše výdaje naopak větší a plánujete koupit třeba vybavení do celého obýváku, bude lepší variantou dlouhodobá půjčka do 150 000 Kč, jejíž splátky si rozložíte například do 3 let. Váš rozpočet tak nebude zbytečně zatížen a sami si zvolíte, kolik budete hradit.

 

Vedle těchto dvou druhů půjček existují ještě střednědobé, jejichž splatnost je od jednoho měsíce do jednoho roku, v praxi se však objevují převážně jako úvěry revolvingové (obdoba kontokorentu), případně hotovostní, a jejich výše dosahuje max. několika desítek tisíc korun.

 

Nakonec si určete způsob výplaty peněz

 

Chcete-li mít finanční prostředky co nejdříve, aniž byste někam chodili, je nejrychlejší a nejpohodlnější cestou jejich převod na účet. Díky okamžitým platbám můžete mít nebankovní půjčku už do 15 minut, ať je všední den nebo víkend, zatímco u výplaty v hotovosti to obvykle zabere jeden až dva pracovní dny.