Když potřebujete peníze, jsou dnes k dispozici různé druhy úvěrů, s nimiž získáte jak pár, tak stovky tisíc korun, a například u hypotéky i miliony. Pouze vybrané půjčky však vyžadují zástavu nemovitosti, většina běžně dostupných tuto podmínku nemá, a pokud ano, zpozorněte. Vždy je důležité určit, na co a kolik peněz potřebujete, a podle toho úvěr vybírat.

 

U jakých půjček je nutné nemovitost zastavit

 

Pokud by někdo žádal, abyste mu „upsali“ třeba byt kvůli 50 tisícům, nedělejte to. Zástavní právo je zpravidla využíváno u velkých půjček jako je hypotéka, americká hypotéky, případně podnikatelský úvěr. U těch se totiž obvykle jedná o milionové částky, o něž nechce poskytovatel přijít, a pokud by došlo k problémům se splácením, chce je co nejdříve získat zpět.

 

  • hypotéka: jedná o nejčastější způsob financování nemovitosti a obvykle ji poskytuje banka
  • úvěr ze stavebního spoření: jde o obdobu hypotéky, ale poskytuje ho stavební spořitelna, splníte-li jisté podmínky (délka spoření, dosažení jisté částky atd.)
  • americká hypotéka: banka či nebankovní společnost vám půjčí i několik milionů na cokoliv, musíte je však zajistit nemovitostí
  • podnikatelský úvěr: chcete-li peníze třeba na kompletní modernizaci v řádech milionů, vyžádá si obvykle banka či „nebanka“ zastavení nemovitosti

 

Kdy naopak u půjčky nemovitosti zastavit nemusíte

 

Zjednodušeně řečeno se jedná o menší úvěry, které by měl být schopný splatit každý za předpokladu, že normálně funguje a chodí do zaměstnání / podniká, z něhož mu plyne alespoň „běžný“ příjem. Vzhledem k výši těchto půjček by navíc zastavení nemovitosti nedávalo smysl, neboť je hodnota bytu, domu, ale i pozemku násobně převyšuje a pro spotřebitele by tak byly takové úvěry značně nevýhodné. Bez této podmínky lze získat:

 

  • běžný (spotřebitelský) úvěr: banka či nebankovní společnost vám půjčí peníze, které následně vracíte v pravidelných splátkách
    • mikropůjčku: slouží k řešení nenadálých výdajů jako je nedoplatek za energie či rozbitý spotřebič. Jejich splatnost bývá do 30 dní a obvykle si můžete půjčit max. 20 000 Kč.
    • střednědobou půjčku: splatnost bývá do 12 měsíců a výše půjčky obvykle nepřesahuje 150 000 Kč.
    • dlouhodobou půjčku: získat můžete i stovky tisíc korun na cokoliv, a to na dobu 1 roku až 10 let, ale někde lze získat i delší splatnost.
  • revolvingový úvěr: jedná se o obdobu kontokorentu, kdy můžete i již splacené peníze čerpat opakovaně. Splatnost bývá obvykle pár let, ale lze ho získat i na neomezenou dobu. Typické pro něj jsou vysoké poplatky a bez zástavy nemovitosti si půjčíte i přes 100 000 korun.
  • kontokorent: známý je rovněž jako „povolené přečerpání“ a slouží de facto jako finanční rezerva v případech, kdy potřebujete pár tisíc do výplaty či na nečekaní výdaje.
  • leasing: nejčastěji slouží k financování auta, ať osobního či nákladního, nebo motorky. Ani v tomto případě není nutné zastavovat nemovitost, splácený vůz je navíc fakticky až do poslední platby leasingové společnosti.
  • směnku: tato forma úvěru dnes platí pouze pro podnikatele, po nichž může být nemovitost vyžadována jako záruka, ale také nemusí.

 

Sjednávat zástavní právo s sebou navíc nese řadu formalit, jejichž cena se u malého úvěru ani nevyplatí. Obecně vzato jsou tedy „malé“ půjčky do cca 0,5 až 0,8 milionu bez zástavy nemovitosti, kdežto ty větší pak vyžadují spolužadatele, ručitele, a nebo záruku právě v podobě bytu, domu, pozemku apod.

 

Zástava nemovitosti při půjčce na exekuci

 

Kdo se dostane do velkých finančních potíží a začne dlužit natolik, že se do věci vloží soudy a exekutoři, mohou mu v některých případech pomoci specializované firmy. Ty jsou schopny vyplatit veškeré závazky včetně exekucí, a to výměnou za úvěr, který musíte zajistit nemovitostí. Takové půjčky však mívají vysoké úroky i RPSN a měly by tak být spíše krajním řešením.