Ještě než odešlete žádost o úvěr, měli byste si dopředu ujasnit, na co ho chcete použít a kolik peněz potřebujete, a stejně tak znát všechny důležité informace, zejména výši úroků a RPSN. Férový poskytovatel s vámi hraje čistou hru a ukazuje tyto údaje rovnou a přímo na jeho stránkách si můžete během chvíle spočítat, na kolik vás půjčka vyjde.

 

Nejdříve si ujasněte, kolik a na co chcete

 

Ačkoliv dnes většina společností poskytuje peníze na cokoliv, je dobré si dopředu ujasnit, co všechno chcete koupit a kolik vás to bude stát. K výsledné částce pak raději přičtěte nějakou rezervu, pokud ji už ji nemáte vytvořenou z vlastních zdrojů. Zároveň si však nepůjčujte více, než skutečně potřebujete, dopřávat si „vysoký standard“ na dluh není zrovna moudré.

 

Příklad z praxe, větší plánování:

  • chcete obměnit vybavení domácnosti, což zahrnuje novou stěnu do obýváku, sedací soupravu, postel a skříně do ložnice, a rádi byste vyměnili také vanu a pořídili novou chladničku.
  • pokud nic dalšího neplánujete, vše si spočítejte a dejte si rezervu zhruba 10 %, kdyby se prodejní ceny změnily

 

Příklad z praxe, nečekané výdaje:

  • rozbila se vám chladnička, spotřebič nezbytný pro fungování domácnosti, na jehož výměnu bývá obvykle jen několik hodin.
  • jakmile si vyhlédnete novou a nemůžete ji uhradit ze svého, půjčte si pouze tolik, kolik opravdu stojí

 

V případě, že chcete pořídit více než jednu položku a nejdříve si obhlédnout trh, nečekejte příliš dlouho. Ceny některých produktů se mění velmi rychle a mnohdy nezůstávají stejné déle než týden.

 

Kde a jak si rychle spočítat půjčku

 

Jakmile máte vše spočítáno, můžete zjišťovat, kdo vaši představu zafinancuje. Na trhu je mnoho bankovních i nebankovních poskytovatelů, přičemž ta druhá skupina mívá ke klientům individuální přístup a nejede podle „tabulek“. Pokud vás kupříkladu zaskočí nečekané výdaje, nabízí se krátkodobá půjčka, u níž uvidíte úroky i RPSN hned po nastavení částky a délky splatnosti.

 

U plánovaných výdajů je přitom postup stejný, pokud má poskytovatel na stránkách kalkulačku. Je dobré mít na paměti, že žádost o desítky až stovky tisíc je obvykle závazek na několik dlouhých let, a měli byste proto vidět veškeré poplatky předem. Taková dlouhodobá půjčka je ukazuje rovnou, takže můžete posoudit, zdali je pro vás vhodná.