Vánoce byly pro většinu domácností finančně náročnější než v minulých letech. Rostoucí inflace a zvýšené náklady na energie mnohým výrazně provětraly peněženky a lidé tak museli sahat do svých rezerv. Data zároveň ukazují, že dvě třetiny domácností nadále snižují svoje finanční rezervy a více než polovina lidí řeší nedostatek peněz šetřením na základních výdajích. Zatímco končící rok považuje polovina Čechů za celkově poměrně úspěšný, do toho nadcházejícího již velká část z nich vyhlíží s obavami. Přes 30 procent lidí přemýšlí, jak ho finančně zvládne a uvažuje kromě dalšího využití úspor i o čerpání půjčky.

Třetina lidí se zaměřuje na úspory

Končící rok byl pro české domácnosti náročnou finanční zkouškou, v rámci které bylo třeba se nejen uskromnit, ale také více plánovat a přemýšlet nad rodinnými výdaji. Ty se v důsledku vysoké inflace a zdražování u mnoha rodin ještě značně změní. Je tak velmi pravděpodobné, že v následujícím roce budou lidé muset dále sahat do úspor, případně řešit nedostatek financí jinak.

Doprovodným trendem bude u domácností další přísnější kontrola hospodaření. Lidé si zvykli na úzkostlivé sledování vlastních nákladů a rodinných rozpočtů. K tomu se přidávají finanční předsevzetí, které si dává každý druhý člověk. Nejčastěji přitom lidé chtějí šetřit na běžných výdajích či usilovat vyšší příjem.

Zájem o půjčky poroste

Inflace a růst cen se promítly do nákupního chování populace. A to jak do plánovaných výdajů, tak do ochoty se zadlužit. Z průzkumu vyplývá, že za Vánoce Češi letos utratili přes 13 tisíc korun, tedy o něco více než loni. Vezmeme-li v potaz míru inflace, která se v současnosti přibližuje 20 procentům, znamená to v podstatě, že lidé oproti loňsku reálně utráceli méně.

Trochu jiný vývoj oproti loňsku lze vysledovat u ochoty se kvůli nákupům zadlužovat. Zatímco v loňském roce si větší část lidí půjčovala před Vánoci, letos lze předpokládat rostoucí zájem v povánočním období a novém roce.

Lidé v období finanční nejistoty budou svůj zájem více směřovat na půjčky u nebankovních institucí. Velké množství zájemců o úvěry totiž banky odmítají. Dochází tak k přesunu klientely z bank k nebankovním společnostem, kde jsou půjčky o něco dostupnější. Výhodami nebankovních půjček jsou větší rychlost i možnost půjčovat si nižší částky.

Pro řešení dočasného výpadek financí jsou stále využívanější tzv. mikropůjčky. Jejich splácení není stejné jako v případě bank. Jedná se o rychlou půjčku od 1 000 do 20 000 Kč a krátkodobou splatností, zpravidla 5 až 30 dní. Žadatel o tento typ úvěru se zadlužuje krátkodobě na nezbytně nutnou dobu a nezavazuje se mořit jednotlivými splátkami několik měsíců i let.

Vždy je však důležité přemýšlet o tom, pro jaký účel si zájemce potřebuje peníze půjčit a zda by mu i krátkodobá půjčka spíše neuškodila. Seriózní nebankovní společnosti dnes klientům nabízí odpovědi na časté dotazy a především transparentní smluvní podmínky. Spotřebitel tak má předem jasnou informaci o splátkách a celkových nákladech úvěru.