Celosvětová pandemie covid-19 dopadla zřejmě na životy lidí ve všech směrech, včetně finančního sektoru, kde banky i jiné společnosti změnily postoj. Zatímco dříve dosáhl na úvěry de facto každý zaměstnanec či živnostník, dnes si mohou říct o půjčku v době koronaviru spíše ti ze „stabilních odvětví“, na něž neměla situace negativní vliv, případně pouze minimální.

Vše je online: aniž byste někam chodili

Lidský kontakt by měl být v tomto období omezen na minimum, čemuž jdou mnozí poskytovatelé naproti a umožňují vyřídit půjčky kompletně online. Například u Tetičky je možné přes internet požádat vyplněním jednoduchého formuláře, k němuž vyfotíte svůj OP pro ověření identity, a pak už jen stačí pár minut počkat na jeho vyhodnocení.

O tom se dozvíte prostřednictvím SMS a emailu, a bude-li vše v pořádku, obdržíte smlouvu v elektronické podobě. Po jejím prostudování však nemusíte nikam chodit, ani několik dní čekat na kurýra – podepsat ji totiž můžete online pomocí SMS kódu. A jakmile to bude, přijdou vám peníze rovnou na účet. Ani jednou tak nebude nutné vážit cestu na pobočku.

Rychlost: půjčka je vyplacena ihned

Spolu s přesunutím všech procesů na internet byla zvýšena i rychlost vyplácení peněz, která díky okamžitým platbám obvykle nezabírá déle než 15 minut. O to se zasluhují okamžité platby, s nimiž je možné připisovat půjčky během koronaviru i mimo něj v rámci vteřin. Za tuto službu obvykle nikde neplatíte, je pro vás zdarma a někteří ji dokonce nabízí i o víkendu.

Férovost a důvěryhodnost: podtržená licencí ČNB

Jelikož přišla řada lidí ze dne na den de facto o vše, začali někteří sahat po méně výhodných úvěrech a pochybných řešeních. Jak se říká: „Zoufalí lidé dělají zoufalé věci.“ Žádná férová společnost se však nebude snažit vydělat na cizím neštěstí. Při žádosti o půjčku v době koronaviru byste si proto měli dvakrát rozmyslet, u koho ji vyberete.

Vhodné je důkladně pročíst obchodní podmínky i návrh smlouvy a ujistit se, že vám poskytovatel úvěru nepřipočítá tučné pokuty při sebemenším přešlapu. Řada společností je schopna vyjít klientovi vstříc a splátky buď zcela odložit, nebo je alespoň dočasně snížit. Za jejich férovost pak do jisté míry ručí i licence ČNB a některé mají i vlastní kodex půjčování.