Inflace výrazně prodraží letošní Vánoce. Češi si sice začali utahovat opasky a krotí se při nákupech vánočních dárků, přesto existuje nemalá skupina lidí, kteří jsou nuceni si v předvánočním období půjčit. Pokud zrovna Vaše peněženka zeje prázdnotou a na bankovním účtu nedisponujete dostatečnou rezervou, nemusíte zoufat. Podívejte se, jak byste měli při sjednávání úvěru postupovat a proč se předvánoční půjčka nemusí proměnit ve splátkový horor.

Nejde o to mít pod stromečkem za každou cenu nové telefony, drahé televize nebo dovolené v zahraničí. Lidé jsou letos při půjčování peněz před Vánocemi opatrnější než v minulých letech. Nepůjčují si proto tolik na dárky, ale spíše na uhrazení nezbytných výdajů. Půjčka pro většinu žadatelů slouží jako řešení v období rostoucích cen a zvýšených výdajů. Zejména u nebankovních společností si pak můžete půjčit i nižší částky (od 1.000 Kč), a to rychle, online a z pohodlí domova.

1. Určete si, kolik a jak dlouho splácet

Na trhu nebankovních půjček existují více splátkové a jedno splátkové produkty. Při sjednávání rychlých půjček od 1 000 do 20 000 Kč se splatnost úvěru sjednává zpravidla na období 30 dní. Není tedy pravda, že svůj dluh budete muset splácet delší dobu, záleží na typu splátkového produktu, který si vyberete. Výhodou tzv. mikropůjček je rychlost poskytnutí a vyplacení peněz na bankovní účet, což se hodí zejména v hektickém předvánočním období. Některé společnosti nabízí výplatu peněz i o víkendu či svátcích.

2. Vyberte si vhodný typ půjčky

Závazkem z každé finanční půjčky je její cena, kterou budete muset poskytovateli zaplatit za vypůjčené peníze. Zaplatíte úroky a poplatky za poskytnutí úvěru, dané úvěrovou smlouvou. Poskytovatelé dnes mají jasně danou povinnost předem seznámit žadatele o půjčku s celkovými náklady úvěru. Pečlivě vybírejte typ půjčky. Pokud vám chybí jen pár tisíc, může být rozumným řešením využití okamžité jedno splátkové půjčky (tzv. payday).

3. Nepůjčujte si na zbytečnosti

Prospěšnost každé půjčky spočívá v jejím užitku. Je rozumné nepůjčovat si na věci, které nutně nepotřebujete.

Chcete si vzít vánoční půjčku na to, abyste pořídili pračku, která po letech dosluhuje a nová pračka zároveň zajistí větší energetickou úsporu? Taková půjčka dává smysl, protože nová pračka vám bude v domácnosti sloužit delší dobu a zároveň ušetříte na účtech za energie.

V případě nejnovějšího modelu smartphonu, ačkoliv ten stávající slouží teprve několik měsíců, se spíše jedná o rozmar a kvůli takovému dárku byste se zadlužit neměli. Dobře si rozmyslete, zda dárek, který chcete pořídit s využitím půjčky má pro Vás dlouhodobou hodnotu, kterou stojí za to pokrýt prostřednictvím půjčky.

4. Od půjčky můžete odstoupit

Lidé dnes již většinou dobře vědí, že z neuváženě sjednané půjčky se mohou poměrně snadno vyvázat. Od smlouvy o spotřebitelském úvěru je možné písemně odstoupit ve lhůtě 14 dnů ode dne jejího uzavření. Lhůta pro odstoupení od smlouvy začíná běžet dnem následujícím po uzavření smlouvy. Toto pravidlo platí pro všechny typy půjček sjednaných podle zákona o spotřebitelském úvěru

5. Zajímejte se o smluvní podmínky a slevy

Pokud už se rozhodnete, že nebankovní půjčka je pro vás jedinou schůdnou cestou, vždy si důkladně pročtěte podmínky půjčky. Nezabere to tolik času a nebudete později litovat, že jste se neseznámili se všemi podmínkami.

Zaměřte se na znění smlouvy o zápůjčce, kterou má dnes již každý seriózní poskytovatel k nahlédnutí na webových stránkách. Kromě smluvních podmínek sledujte i nabídky slev, možností nižších plátek nebo dokonce využití první půjčky zdarma. Někteří poskytovatele umožňují na 30 dní využít půjčku zdarma do určité výše (např. 10.000 Kč), nebo zákazníkům nabízí zajímavou slevu na poplatky.

I v období před Vánoci si velká část lidí půjčuje na výdaje nezbytné pro chod domácnosti. Pokud si na úvěr pořizujete, které skutečně potřebujete a využijete dlouhodobě, pak je užitek z půjčky zřejmý. Půjčka představuje obvyklý způsob řešení výpadku financí s tím, že je třeba vždy zvažovat přínosy a náklady.

Po zvážení všech faktorů je možno podepsat smlouvu o nové půjčce a zavázat se k jejímu splacení. Podmínky uvážlivě sjednaného nebankovního úvěru mohou být ve výsledku zajímavé a převážit nad riziky, který s sebou každý úvěr přináší.